15 май е Международният ден на семейството. Денят е учреден през 1993 г. от Генералната Асамблея на ООН и отразява значението, което международната общност отдава на семействата. Международният ден дава възможност за насърчаване на информираността по въпроси, отнасящи се за семейството, и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ги засягат. Световният ден на семейството има за цел да привлича общественото внимание към редица проблеми в семейната среда.
В своята резолюция Общото събрание на ООН също така отбелязва, че разпоредбите, свързани със семейството, продължават да предоставят насоки относно начините за засилване на политическите компоненти и програми, насочени към семействата като част от цялостен подход към развитието им.
Международният ден на семейството е вдъхновил серия от събития за повишаване на осведомеността, включително и на националните семейни дни. В много страни този ден дава възможност да се изтъкнат различни области на интерес и значение за семействата.
15 май е и Световен ден на климата – силната проява на парниковия ефект и свързаното с него глобално затопляне е сред основните проблеми на човечеството в наши дни. Ако темповете на глобалното затопляне са все така интензивни, след 30 години повече от половината хора на Земята ще страдат от недостиг на вода, а 2,5 на сто от населението на планетата ще гладува. Това сочи Доклад на експерти от Програмата на ООН за околната среда.
Сред причините за силната проява на парниковия ефект и свързаното с него глобално затопляне е увеличеното изгаряне на горива в транспорта, енергетиката и промишлеността, което предизвиква отделянето на въглероден диоксид и други парникови газове.
Възможно решение на проблема е промяна на енергийния баланс и използване на алтернатимни енергийни източници, съветват учените и дават пример с първата в света електроцентрала, която работи с маслини в Южна Испания. Необичайното изобретение в момента произвежда достатъчно „зелена“ енергия, за да захранва 27 хиляди домакинства.
/източник: БГНЕС/